Oscar Nominations Announced

film-oscars

The nominations for the 86th Academy Awards, and what seems like the 86th award ceremony this week have just been announced, and like a child who has hunted for his Christmas presents throughout December, and found them under their mum’s bed before the big day, there’s few surprises.

Leading the way to possible Oscar glory are American Hustle and Gravity, with ten nominations each, closely followed by 12 Years A Slave, with nine nominations. However,most of the nominations for Gravity are in the technical categories (the ones that no one really cares about.) The full list of nominations can be seen below:

BEST FILM
12 Years A Slave
American Hustle
Captain Phillips
Gravity
Dallas Buyers Club
Her
Nebraska
Philomena
The Wolf Of Wall Street

BEST DIRECTOR
Steve McQueen – 12 Years A Slave
David O. Russell – American Hustle
Alfonso Cuarón – Gravity
Alexander Payne – Nebraska
Martin Scorsese – The Wolf Of Wall Street

BEST ACTOR
Bruce Dern – Nebraska
Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave
Christian Bale – American Hustle
Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street
Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club

BEST ACTRESS
Amy Adams – American Hustle
Cate Blanchett – Blue Jasmine
Meryl Streep – August: Osage County
Judi Dench – Philomena
Sandra Bullock – Gravity

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Eric Warren Singer, David O. Russell – American Hustle
Woody Allen – Blue Jasmine
Bob Nelson – Nebraska
Craig Borten, Melisa Wallack – Dallas Buyers Club
Spike Jonze – Her

BEST ADAPTED SCREENPLAY
John Ridley – 12 Years A Slave
Billy Ray – Captain Phillips
Steve Coogan, Jeff Pope – Philomena
Terence Winter – The Wolf Of Wall Street
Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater – Before Midnight

BEST SUPPORTING ACTOR
Barkhad Abdi – Captain Phillips
Bradley Cooper – American Hustle
Michael Fassbender – 12 Years a Slave
Jonah Hill – The Wolf Of Wall Street
Jared Leto – Dallas Buyers Club

BEST SUPPORTING ACTRESS
Jennifer Lawrence – American Hustle
Julia Roberts – August: Osage County
Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave
Sally Hawkins – Blue Jasmine
June Squibb – Nebraska

BEST ANIMATED FILM
The Croods
Despicable Me 2
Ernest & Celestine
Frozen
The Wind Rises

BEST ORIGINAL SCORE
Philomena – Alexandre Desplat
The Book Thief – John Williams
Gravity – Steven Price
Saving Mr. Banks – Thomas Newman
Her – William Butler, Owen Pallett

BEST ORIGINAL SONG
‘Alone Yet Not Alone’ – Alone Yet Not Alone
‘Happy’ – Despicable Me 2
‘Let It Go’ – Frozen
‘The Moon Song’ – Her
‘Ordinary Love’ – Mandela: The Long Walk To Freedom

BEST CINEMATOGRAPHY
The Grandmaster – Philippe Le Sourd
Gravity – Emmanuel Lubezki
Inside Llewyn Davis – Bruno Delbonnel
Nebraska – Phedon Papamichael
Prisoners – Roger Deakins

BEST EDITING
American Hustle – Jay Cassidy, Crispin Struthers, Alan Baumgarten
12 Years A Slave – Joe Walker
Captain Phillips – Christopher Rouse
Dallas Buyers Club – John Mac McMurphy, Martin Pensa
Gravity – Alfonso Cuarón, Mark Sanger

BEST PRODUCTION DESIGN
12 Years A Slave – Adam Stockhausen, Alice Baker
American Hustle – Judy Becker, Heather Loeffler
Her – K.K. Barrett, Gene Serdena
Gravity – Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woodlard
The Great Gatsby – Catherine Martin, Beverley Dunn

BEST COSTUME DESIGN
American Hustle – Michael Wilkinson
The Great Gatsby – Catherine Martin
The Invisible Woman – Michael O’Connor
The Grandmaster – William Chang Suk Ping
12 Years A Slave – Patricia Norris

BEST MAKE-UP & HAIRSTYLING
Dallas Buyers Club – Adruitha Lee, Robin Mathews
Jackass Presents: Bad Grandpa – Stephen Prouty
The Lone Ranger – Joel Harlow, Gloria Pasqua-Casny

BEST SOUND EDITING
All Is Lost – Richard Hymns, Steve Boeddeker
Captain Phillips – Oliver Tarney
Gravity – Glenn Freemantle
The Hobbit: The Desolation of Smaug – Brent Burge
Lone Survivor – Wylie Stateman

BEST SOUND MIXING
Captain Phillips – Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro
Gravity – Skip Lievsay, Christopher Benstead, Niv Adiri, Chris Munro
The Hobbit: The Desolation of Smaug – Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Tony Johnson
Inside Llewyn Davis – Skip Lievsay, Greg orloff, Peter F. Kurland
Lone Survivor – Andy Koyama, Beau Borders, David Brownlow

BEST VISUAL EFFECTS
Gravity – Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould, Nikki Penny
The Hobbit: The Desolation Of Smaug – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds
Iron Man 3 – Bryan Grill, Christopher Townsend, Guy Williams, Dan Sudick
Star Trek Into Darkness – Ben Grossmann, Burt Dalton, Patrick Tubach, Roger Guyett
The Lone Ranger – Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, John Frazier

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Broken Circle Breakdown – Belgium
The Great Beauty – Italy
The Hunt – Denmark
The Missing Picture – Cambodia
Omar – Palestine

BEST ANIMATED SHORT FILM
Feral
Get A Horse!
Mr. Hublot
Possessions
Room On The Broom

BEST DOCUMENTARY FEATURE
The Act Of Killing
Cutie And The Boxer
Dirty Wars
The Square
20 Feet From Stardom

BEST DOCUMENTARY SHORT
Cavedigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
The Lady In Number 6: Music Saved My Life
Prison Terminal: The Last Days Of Private Jack Hall

BEST LIVE ACTION SHORT
Aquel No Era Yo
Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything)
Helium
Pitaako Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have To Take Care Of Everything?)
The Voorman Problem

To find out who wins what, you’ll have to wait until March the 2nd, when the Oscars ceremony is beamed live from the Dolby Theatre in Hollywood.

Christian started writing film reviews at school for a local paper. Since then he has written for BBC Radio 4's Newsjack and The London Film Review. He also writes and presents a comedy show on AbingdonXtra, an Oxfordshire based radio station.